Reply
Valued Contributor
Posts: 712
Registered: ‎10-02-2021

@TheMemphisVette wrote:

 

 

lots of food options on the internet

 

not all will meet your needs, yet they will meet others needs

 

find what you like

 

buy it and enjoy!

 


GREAT idea! I do this in LOTS of places that don't RIP-OFF their customers with OUTRAGEOUS prices. WORKS for ME and other SMART people who DON'T shop for food on QVC.

Respected Contributor
Posts: 3,140
Registered: ‎02-14-2017
I’m plenty smart and buy food from QVC on the regular. You do you though.
Respected Contributor
Posts: 2,409
Registered: ‎06-06-2012

@layla2450 wrote:

@TheMemphisVette wrote:

 

 

lots of food options on the internet

 

not all will meet your needs, yet they will meet others needs

 

find what you like

 

buy it and enjoy!

 


GREAT idea! I do this in LOTS of places that don't RIP-OFF their customers with OUTRAGEOUS prices. WORKS for ME and other SMART people who DON'T shop for food on QVC.


This also works for smart people who do shop for food on QVC

Honored Contributor
Posts: 14,750
Registered: ‎05-01-2010

I buy food from QVC sometimes. Not often but if I see something I like I do. So far what I have purchased was good.

Regular Contributor
Posts: 167
Registered: ‎05-11-2021

I have a post earlier about purchasing many of the QVC offerings at Costco, my local grocery store and a German grocery chain called Lidl.  I recently discovered Farmer John's popcorn in a HUGE bag for $7.50 at my Giant Foods Store.  Rastelli meats are sold at Lidl. 

Regular Contributor
Posts: 167
Registered: ‎05-11-2021

Also, Australis Baramundi is $16.99 per bag at Costco.  I know that I am fortunate to live in a bustling suburban area with many retail options.

New Contributor
Posts: 2
Registered: ‎06-03-2021

I took a chance on the Rasteli filet mignons about six months ago.  I come from a family of butchers.  

The Rasteli filets are outstanding quality and a true good buy.  They are a quality equal to Outback at approximate half the cost.  What's not too like?

 

Try this, next time you make them, do an extra one.  Refrigerate it while, uncut after cooking.  Next day slice lengthwise and make it into cheese stakes in a pan without any oil.  Cover with your favorite cheese and some mushrooms.

 

 Yum!

Respected Contributor
Posts: 2,056
Registered: ‎10-19-2012
In the long run it is cheaper to buy the ready made food. If you try to duplicate the food that is sold at QVC it is more expensive. The price of spices alone is very expensive. The time required to cook a meal and to cleanup afterwards is also time consuming. It is easier to buy the food ready to heat up and eat.