Reply
Honored Contributor
Posts: 13,992
Registered: ‎03-09-2010

A 9.5 lb. Jamon Serrano can be purchased at Costco.com for $200. That would be about $21/lb.

Super Contributor
Posts: 3,772
Registered: ‎06-25-2013
On 1/11/2015 gulf coast girl said:

What would I do...I'd try the sample, say "thank you" then walk on by. They can keep their ham at that price.

If she walked by enough times she could get enough samples to make a sandwich. {#emotions_dlg.laugh}

Frequent Contributor
Posts: 92
Registered: ‎12-31-2014

At that price they will probably charge for a sample.

Respected Contributor
Posts: 4,763
Registered: ‎10-05-2010
You can get 3 oz. on Amazon for $15 plus $5 shipping.
Honored Contributor
Posts: 11,095
Registered: ‎03-10-2010

I think that price is outrageous and would never pay it or the 99.00 a pound...NO WAY.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

**Careful... I have caps lock and I am not afraid to use it.**
Super Contributor
Posts: 370
Registered: ‎04-18-2013
$149.99/lb. $150.00 is what my goal is for groceries for a week to feed my family.
Trusted Contributor
Posts: 1,470
Registered: ‎01-01-2015

I believe that it is supposed to be made in a special way. It is supposed to be the best ham in the world. I wouldn't mind trying it.

Super Contributor
Posts: 1,057
Registered: ‎04-20-2012

Do they only sell this ham at Christmas time? Why are you always waiting until Christmas to buy it?

And no, I wouldn't buy it. If it tasted that good, I would want it all the time and I just can't afford to keep buying a ham that expensive.

Honored Contributor
Posts: 17,892
Registered: ‎07-03-2013
If I want something bad, I buy it. I figure I work hard for my money and can spoil myself now and then. Occasionally now and then happens too often, but I'm working on it.
Respected Contributor
Posts: 4,350
Registered: ‎03-09-2010
On 1/11/2015 AnnaBella said: It would depend on what it was. Food is just a moments pleasure....I would never pay a lot for food. A TV, computer, new appliance....I might spend a lot more as I would enjoy it for a long time.
I think the opposite. Food is the most important thing to spend my money on. It's what nourishes me and keeps me healthy. I will spend more on high quality fresh food. However, I wouldn't spend $150/lb on ham. Smiley Happy
If you have a garden and a library, you have everything you need.--Marcus Tullius Cicero