Stay in Touch
Get sneak previews of special offers & upcoming events delivered to your inbox.
Sign in
‎08-23-2017 06:28 PM
At $39 bucks a pound.......really?!
‎08-23-2017 06:30 PM
They're always expensive.
I got a salad at a local restaurant the other day that had diver scallops in it.
$30 for two scallops with salad.
It was good, for sure. And the scallops were larger than ones I've had before.
Not sure about the $30, though.
But, I still LOVE scallops! ![]()
‎08-23-2017 06:46 PM
If people would not pay the price it would come down or the industry would go under. I can do without any food that costs 30 dollars a pound.
‎08-23-2017 06:55 PM - edited ‎08-23-2017 06:56 PM
@blackhole99 wrote:If people would not pay the price it would come down or the industry would go under. I can do without any food that costs 30 dollars a pound.
You could say that about any food, really. Lobster, filet mignon, Kobe steak, crab, other types of shellfish..
Some food has always just been expensive. Apparently there are enough people who can or are willing to pay the price, especially on occasion, so that the industry stays healthy. ![]()
And don't forget the people that industry supports...like the people who procure it.
‎08-23-2017 07:00 PM
They are really hard to farm so many are wild-caught and the cost can go up when you buy them at places far from the shore.
‎08-23-2017 07:19 PM
I got some at Wegmans the other day and they were $16.99 for a pound. They were good though!
‎08-23-2017 07:58 PM
I have heard that some less than honest fish stores will cut round out of their catch of the day and call them scallops
‎08-23-2017 08:01 PM
Lots of scallops in my area on the coast, both diver (teeny) and humongous, and in between. They're always on the high side, but not as high as lobster - which I will pay a lot for.
Some people are happy spending on food what others are happy spending on shoes, handbags, jewelry or cosmetics.
To each their own - as it should be.
‎08-23-2017 08:14 PM
I am assuming you were talking about scallops being sold on the Q @nana59 so I looked on previously aired items.
Wow, it doesn't appear they are diver scallops otherwise they would for sure say so. I can see those being expensive, they are extremely labor intensive as scuba divers collect them one by one. Diver scallops are also much better for the environment because they aren't dredging the ocean floors with huge nets. Those are the reasons for the cost of diver scallops and I think that is understandable why they are so much more expensive.
This isn't the case with these scallops and I am guessing these aren't wet scallops but dry scallops and those are less expensive than diver scallops but more expensive than wet scallops. Wet scallops are put into water right on the boat usually with salt and a preservatives and they absorb the water making them bigger with a tougher texture and the least amount of flavor. Dry scallops are also taken out of the shell on the boat but aren't put into water so they have a better flavor but don't last as long so they are more expensive than wet scallops which I just don't care for at all.
I get my scallops from a fishmonger where I live. His seafood is pricey but it is the best in my town. I have tried many places and he has the best reputation and has been in business for many years. I love all of his seafood.He is one of the only places I can find haddock and it is just wonderful. He has a marine biologist on staff and has stuff flown in from all over the world too, not just local stuff.
I only buy diver scallops. I have tried them all but these are my favorite. He usually charges between $35-$45/lb for Diver scallops but IMO, they are worth it. I can also understand why they are expensive.
I certainly would not pay that much for dry or wet scallops though. I know the food is more expensive on QVC and I have tried a few things that I think are worth the price but I could get actual diver scallops for that price at the place I go so I would never spend that on dry scallops. As a matter of fact, the dry scallops where I go are about $20/lb so that is considerably less and I am fairly sure the quality is better too.
‎08-23-2017 09:14 PM
@blackhole99 wrote:If people would not pay the price it would come down or the industry would go under. I can do without any food that costs 30 dollars a pound.
Yeah @blackhole99, I suppose I could do without it too but dang it, they are so good I don't want to!
Get sneak previews of special offers & upcoming events delivered to your inbox.
*You're signing up to receive QVC promotional email.
Find recent orders, do a return or exchange, create a Wish List & more.
Privacy StatementGeneral Terms of Use
QVC is not responsible for the availability, content, security, policies, or practices of the above referenced third-party linked sites nor liable for statements, claims, opinions, or representations contained therein. QVC's Privacy Statement does not apply to these third-party web sites.
© 1995-2025 QVC, Inc. All rights reserved.  | QVC, Q and the Q logo are registered service marks of ER Marks, Inc. 888-345-5788