Reply
Super Contributor
Posts: 1,680
Registered: ‎03-10-2010

Eating an apple? You're doing it wrong.

Who knew?

http://www.huffingtonpost.com/foodbeast/so-apparently-weve-been-e_b_3201388.html


The traditional method of eating around "the core" seemed to create a sizable amount of waste. In fact, after doing a mass and volume test, we concluded we were seemingly throwing away anywhere from 15 to 30 percent of every apple. If you live by the 'apple a day' motto, then apples priced at $1.30/lb. will set you back $137 year, with a waste of $42...