Reply
Occasional Contributor
Posts: 6
Registered: ‎08-13-2025

Seriously QVC, you need to get hold of your prices!  What you charge for food products is obscene.  

Esteemed Contributor
Posts: 6,384
Registered: ‎01-04-2014

Re: $25 for POPCORN????

[ Edited ]

@Gandolph, what they charge for this popcorn is cheaper than what the company sells it for.

 

And everything I've had from this company has been excellent. If I wanted to send a gift to someone I'd have confidence in their quality.

Some of us enjoy sending things to a loved one, just to let them know you're thinking of them. This is a nice price point for something like that.

Respected Contributor
Posts: 4,033
Registered: ‎02-01-2015

 

 

sure looked yummmmy....

 

made me get a snack!

~~today may be my last.....i choose JOY!~~
Honored Contributor
Posts: 12,526
Registered: ‎03-09-2010

It would help, if posters added an item number so others would know what they're talking about.

"" A little learning is a dangerous thing."-Alexander Pope
Respected Contributor
Posts: 4,560
Registered: ‎01-13-2012

@Gandolph wrote:

Seriously QVC, you need to get hold of your prices!  What you charge for food products is obscene.  


I agree with you 100%  That is why I NEVER buy food items on Q or any other show.

Honored Contributor
Posts: 14,885
Registered: ‎03-10-2010

well it may not be what you might pay for a bag of popcorn at Costco, but it's norm.  Premade food cost more than if we made it, or went to grocery store.  It is a convenience, a treat.  What would they sell this popcorn for, and see that both companies made their profit.  It is what the comlany sells it for. Just like those Kringle.  You can buy at traders for 10.  But go online to ,anufacturer.  They are 24.99@ plus 9.9. Ship EACH.  .  QVC gives free ship, but you have to get two, that's why it is higher.  You either buy it or not.  Oh so many do.  I don't buy these items, but I buy lots of food items, ice cream, fish, mustard and pretzels even online.  

“sometimes you have to bite your upper lip and put sunglasses on”….Bob Dylan
Super Contributor
Posts: 341
Registered: ‎06-23-2025
My popcorn is organic and delicious. Buy it from our farmers market.
Honored Contributor
Posts: 78,218
Registered: ‎03-10-2010
@Gandolph. If you feel QVC food is not in your budget, why do you watch the programs then criticize QVC for selling it? Food is very popular, often bought for special occasions and for gifts. They feature some great products but people are willing to pay for the convenience, which of course includes shipping.
New Mexico☀️Land Of Enchantment
Respected Contributor
Posts: 3,052
Registered: ‎06-27-2010

@Gandolph wrote:

Seriously QVC, you need to get hold of your prices!  What you charge for food products is obscene.  



Signing up for the forum to write this.  

Trusted Contributor
Posts: 1,021
Registered: ‎12-06-2022

Re: $25 for POPCORN????

[ Edited ]
I believe it was Savannah's Candy Kitchen Carmel Popcorn with Pecans for 16oz priced at 24.98 it was on QVC2 with ITKWD 8-13-2025
M135927