Reply
Trusted Contributor
Posts: 1,924
Registered: ‎01-13-2012

I have to laugh at the TSV "special".  I realize many many people do not have access to fresh caught Maine lobsters but this price?  When we go to Maine for a week we get whole lobsters fresh from a local fisherman.  The price will vary day to day but the MOST we paid was $26 for 4 whole lobsters!  Unless you have eaten right from the ocean, lobsters do not taste the same when they are frozen and transported.

Respected Contributor
Posts: 4,526
Registered: ‎06-19-2010

No interest in it either. Tried lobster once and hated it. I found it tasteless and I don't like the texture. My husband is allergic and neither of us eat seafood. I don't live anywhere near an ocean so I can't say if fresh is any better than what I could get at a restaurant if I decided to try seafood. 

Honored Contributor
Posts: 15,550
Registered: ‎03-13-2010

♥Surface of the Sun♥
Esteemed Contributor
Posts: 6,938
Registered: ‎02-07-2011

DH and I love lobster tails but if I'm doing the math correctly this comes to $17 for a 5 oz tail????  Too funny!

 

 

 

Honored Contributor
Posts: 14,893
Registered: ‎03-09-2010

@bargainsgirl   I always prefer fresh fish to frozen, but the reality is for millions of people, that's not much of a possibility.

 

I do remember eating wonderful fresh Maine loster at  some village festival in Maine.  It was wonderful.   I have no idea what it cost, but most likely not much by today's standards.  Our only tour in Maine was summer, 1972.

 

I stopped buying lobster anywhere once I realized what I actually liked was the melted butter. 

 

 

Honored Contributor
Posts: 26,787
Registered: ‎05-10-2010

Must everything be about price!!!!!!   If YOU can't afford something that doesn't mean it's expensive or over priced.  

Honored Contributor
Posts: 13,534
Registered: ‎05-23-2015

@chrystaltree wrote:

Must everything be about price!!!!!!   If YOU can't afford something that doesn't mean it's expensive or over priced.  


@chrystaltree , Did the OP say she couldn't afford it ? It is about value, which is in the name of the company. 

" You are entitled to your opinion. But you are not entitled to your own facts."
Daniel Patrick Moynihan
Super Contributor
Posts: 369
Registered: ‎09-07-2014

For somebody, me, that lives thousands of miles from Maine and does not have access to Maine lobster, it IS a good value. To fly there and have lobster would cost substantially more. I would consider it but I prefer Crab, in addition, I will not be home for either of the two delivery times so I can't even consider it. 

 

In our area, don't know about others, but to go to a restaurant and order lobster tails it's at the minimum a $40+ meal. And 40 is a good deal.

 

 

Esteemed Contributor
Posts: 5,381
Registered: ‎06-10-2015

Heart lobster but prefer whole ones not just frozen tails. IMO freezing changes the texture of the meat,  I would also not buy unless there was overnight delivery to ensure they came still frozen.

Honored Contributor
Posts: 10,334
Registered: ‎10-09-2012

@bargainsgirl wrote:

I have to laugh at the TSV "special".  I realize many many people do not have access to fresh caught Maine lobsters but this price?  When we go to Maine for a week we get whole lobsters fresh from a local fisherman.  The price will vary day to day but the MOST we paid was $26 for 4 whole lobsters!  Unless you have eaten right from the ocean, lobsters do not taste the same when they are frozen and transported.


@bargainsgirl   Since I'm not about to fly to Maine from Virginia to have 4 lobsters for $26, I do the next best thing.

 

I love lobster tails.  I get 5-6 oz. lobster tails, Maine, split down the shell, for $13 each from Wegman's (5 miles from my home).  So for 16 of them, I pay $208.  The organic 1 lb. butter I like is $10, so that brings my haul to $218.

 

The TSV is $279 for that amount, which includes 1 lb. of butter.

 

So my only decision is whether that extra $61 is worth trying the Greenhead Lobster brand to see if there's any difference.  I doubt it.  Or for others it could be the Easy Pay (I never purchase food on Easy Pay).

 

I won't buy the TSV, because of that better choice for me.  Comparing apples to apples.