I bought it a couple times, once when my dear sister was here and another when by myself. I can't eat it fast enough before it needs to be tossed out.
I now buy from the local fish market, one slice at a time, usually no more than 4 ounces and $3.00-$4.00 per slice.
No waste and no loss of $$.