Stay in Touch
Get sneak previews of special offers & upcoming events delivered to your inbox.
Sign in
08-26-2015 09:19 AM
08-26-2015 09:55 AM
As for Honest Kitchen, you can go to their website and purchase samples inexpensively. It's a nice way to try their products.
I didn't know fiber affected the a- glands.
08-26-2015 11:33 AM
@Another new name Sue wrote:As for Honest Kitchen, you can go to their website and purchase samples inexpensively. It's a nice way to try their products.
I didn't know fiber affected the a- glands.
Yup, it creates BULK which when they 'go" it will press against the gland and help them express.
08-26-2015 11:36 AM
@Another new name Sue wrote:As for Honest Kitchen, you can go to their website and purchase samples inexpensively. It's a nice way to try their products.
I didn't know fiber affected the a- glands.
All I know is since feeding the Honest Kitchen, we no longer have to have the glands expressed and they no longer have erroneous expressions, which is never fun.
08-26-2015 11:42 AM
I did NOT know fiber helped with a-glands. My friend's dog became very ill, could not eat, walked around hunched up. With great concern he took the dog to the vet, and he had impacted ****** glands. He was so relieved it was something fixable that he could handle in the future with preventive measures. I'll have to mention fiber to him.
I fed Honest Kit for a while, and there was nothing wrong with it. I just think my dog likes the crunch of kibble and some of my homemade better. HK is a nice product, and surely is helpful to many dogs. Since it's soft, old and toothless dogs can eat it.
08-26-2015 02:57 PM
I'm not cheap but the Kitchen products are out of my price range for my size dog.
The box I would need is 110.00 and it lasts for 16 meals..... feed twice a day that is o nly 8 days?? and I have two BIG labs. That would be 825.00 a month.... Umm YA...No can do!!
08-26-2015 03:12 PM
08-26-2015 06:35 PM
@ccassaday wrote:
Let us know which one you choose. Remember the best dog food is one your dog does well on and is within your budget. My mom was so against PURINA pro plan. But when so many breeders and show people were using it and it's not a grocery store food we decided to try it. It is actually the same price as nutro but you get ten pounds less. Nutro was making her stool very smelly. No more smelly stools on the PURINA pro plan grain free. Also with the change in food her mild itchiness has stopped with the addition of some coconut oil. So get what your dogs do the best on. That is the best food for your dog within your budget.
I totally agree with ALL you said and Pro Plan is supposed to be GREAT and grain free is the way to go, for US and our dogs actually
08-26-2015 07:30 PM
@SandGirl wrote:I'm not cheap but the Kitchen products are out of my price range for my size dog.
The box I would need is 110.00 and it lasts for 16 meals..... feed twice a day that is o nly 8 days?? and I have two BIG labs. That would be 825.00 a month.... Umm YA...No can do!!
Yes, not cheap- I have 3-4 giant breed dogs (they are about twice the size of labs) at any given time but it has been amazing the changes we've seen in them since using it and we always get it on sale. But we each have to make those choices what is best for our budget and our pets. Good luck to you!
08-26-2015 07:56 PM
@HappyDaze wrote:
@SandGirl wrote:I'm not cheap but the Kitchen products are out of my price range for my size dog.
The box I would need is 110.00 and it lasts for 16 meals..... feed twice a day that is o nly 8 days?? and I have two BIG labs. That would be 825.00 a month.... Umm YA...No can do!!
Yes, not cheap- I have 3-4 giant breed dogs (they are about twice the size of labs) at any given time but it has been amazing the changes we've seen in them since using it and we always get it on sale. But we each have to make those choices what is best for our budget and our pets. Good luck to you!
825.00 a month is a LOT for dog food for 2 dogs, for us at least, we make a good, honest living but not that good! I will ALWAYS feed my dogs the very best I can, I treat them like they are my children but even if I did have kids, I'm not even sure it would cost 825.00/month to feed them... 10K a year in food....just a FAR stretch for us. I'm looking into a few right now and also plan to try some samples of a few I have found. Thank you so much for your feedback and your pups are so lucky
Get sneak previews of special offers & upcoming events delivered to your inbox.
*You're signing up to receive QVC promotional email.
Find recent orders, do a return or exchange, create a Wish List & more.
Privacy StatementGeneral Terms of Use
QVC is not responsible for the availability, content, security, policies, or practices of the above referenced third-party linked sites nor liable for statements, claims, opinions, or representations contained therein. QVC's Privacy Statement does not apply to these third-party web sites.
© 1995-2024 QVC, Inc. All rights reserved. | QVC, Q and the Q logo are registered service marks of ER Marks, Inc. 888-345-5788