Stay in Touch
Get sneak previews of special offers & upcoming events delivered to your inbox.
Sign in
06-04-2022 06:25 PM
PEPPER! not even peppercorns, just plain, coarse-ground black pepper, McCormick, was $5.95 (net wt, 3.12oz) - outrageous!!!
06-04-2022 08:27 PM
I am in WV, and just got home from grocery shopping at IGA. Large eggs were 2 dozen for $5. The bread we like was $3.89 a loaf, but felt old, so I bought our second favorite for $3.29 each. Cabbage was 89 cents a lb. 8 oz Kraft mozzarella cheese was $3.99, which is up $1.50, and 1/2 gallon of 2% milk was $2.59. Last year I was buying Nestle bottled water 2 for $5; today was $4.79 each.
I continue to buy basic items on every trip to maintain pantry stock.
Trucker daughter is having to go to multiple warehouses to pick up the food product she's hauling back because of warehouse shortages.
06-04-2022 09:31 PM
Butter.
06-05-2022 07:33 PM
Okay... here's an update to my previous post.
Today I paid $8.38 for a small loaf of gluten-free bread that looks an awful lot like styrofoam.
In addition to that, I paid $6.98 for a package of six soft french bread rolls.
If I didn't need these items for lunch guests today, I would have just walked away shaking my head.
My kids are all struggling financially since Covid and I try to help them out by picking up things when I see reasonable prices, but what's happening to those families who don't have back-up? It's a tragedy.
06-06-2022 05:29 PM
Almost everything goes up every time I shop. Needed to get vanilla extract and was shocked, so got vanilla flavoring instead.
Avocados have doubled in price and aren't as good now. Perhaps seasonal variations.
06-08-2022 08:22 PM
Sirloin steak! by several dollars. I don't notice a few cents.
06-09-2022 07:22 AM - edited 06-09-2022 07:25 AM
Meat,eggs,butter,cooking oil,bell peppers($1.50 for 1 pepper),boxed pasta.In one week these things have gone up a lot.
The dairy guy said they had no milk for 3 days..I live in dairy country.
Guess since there is no baby formula..people have to feed their babies.
06-09-2022 07:53 AM
Cherries! My 3rd purchase for the season.....I just grabbed a bag, and when we got to the checkout the cashier remarked that they were like a small mortgage.
Small mortgage? What was she talking about? Then she said they were $15.....!!
The only price I had looked at was a 1 lb. pack of ground beef - $7 something!
Okay, fine! The 15 buck cherries! If I had known, I think I would have opted for the strawberries. But cherries are so good for you! As it turned out, the cherries are not even that good!!
06-09-2022 11:29 AM
a 12 pak of fancy feast with the gravy centers (a favorite of my princesses) from around $12.ish to $22! (Wal-Mart last trip) I had a coupon for Pet Smart so went there.
and other price shocks = EVERYTHING
06-09-2022 04:21 PM
Raisins, $4.35 for a 20 oz. canister at Aldi. Needless to say, they didn't get put in the cart.
Get sneak previews of special offers & upcoming events delivered to your inbox.
*You're signing up to receive QVC promotional email.
Find recent orders, do a return or exchange, create a Wish List & more.
Privacy StatementGeneral Terms of Use
QVC is not responsible for the availability, content, security, policies, or practices of the above referenced third-party linked sites nor liable for statements, claims, opinions, or representations contained therein. QVC's Privacy Statement does not apply to these third-party web sites.
© 1995-2025 QVC, Inc. All rights reserved. | QVC, Q and the Q logo are registered service marks of ER Marks, Inc. 888-345-5788