Reply
Honored Contributor
Posts: 30,249
Registered: ‎03-12-2010

Right now they're selling burgers 12 for $59.95!  Good grief!  That seems like a lot of money for 12 to me!

Respected Contributor
Posts: 4,014
Registered: ‎05-24-2016

@Annabellethecat66 ~ I feel they're pricey too!  I guess the vendor feels that at 1/3# ea., and having the bacon and cheddar already in them, $5.00/burger is fair?  IMO, too much $$ and too much fat

(39 grams)!

Honored Contributor
Posts: 39,089
Registered: ‎08-19-2010

5.00 a piece. I just ate at Outback today and one I ate was 10 plus another buck for piece of cheese. Came with fries I didn't want anyway. LOL

 

Took home piece of cheesecake, now, that I wanted LOL

Honored Contributor
Posts: 30,249
Registered: ‎03-12-2010

@SharkE Yours was cooked for you.....I wouldn't pay that much money for something I had to cook myself.  

Respected Contributor
Posts: 4,014
Registered: ‎05-24-2016

@SharkE wrote:

5.00 a piece. I just ate at Outback today and one I ate was 10 plus another buck for piece of cheese. Came with fries I didn't want anyway. LOL

 

Took home piece of cheesecake, now, that I wanted LOL


@SharkE ~ They cooked it and served it to you!  Hope you enjoyed it and your cheesecake!! 😋

Honored Contributor
Posts: 39,089
Registered: ‎08-19-2010

True, waiter didn't bring the drinks hubbo had to remind him, then, we had to wait 10 minutes for the bill.

 

Nothing to do with the subject just throwing that in hahahahah

Honored Contributor
Posts: 16,582
Registered: ‎03-09-2010

I wouldn't eat 12 burgers in a whole year, but I've paid more than $5 for a pre-formed burger with various ingredients at local stores and yes, I had to cook it myself.

 

I know I can buy burger meat for less, but by the time I get a 1/3 lb of a good lean meat and then add what extras I want, I'm already not all that interested. 

 

There was a time in my life when I put a whole meal for 2 on the dinner table for much less than $5.  I'm happy not to have to do that now.