Reply
Honored Contributor
Posts: 36,947
Registered: ‎03-10-2010

It isn't cheap to eat well at home.  Never has been.  

 

My biggest increase is the amount of money I spend on fruits and veggies in the summer months and I buy organic when they are available.

 

We eat beef once or twice a week, chicken one to four times, fish at least a couple of times (and a tuna sandwich along with that), and the rest is eggs, rice dishes, veggie stir frys etc. 

 

I have to have one hamburger (90-95 percent lean) once a week.  

Honored Contributor
Posts: 14,978
Registered: ‎03-16-2010

@Sooner wrote:

It isn't cheap to eat well at home.  Never has been.  

 

My biggest increase is the amount of money I spend on fruits and veggies in the summer months and I buy organic when they are available.

 

We eat beef once or twice a week, chicken one to four times, fish at least a couple of times (and a tuna sandwich along with that), and the rest is eggs, rice dishes, veggie stir frys etc. 

 

I have to have one hamburger (90-95 percent lean) once a week.  


@Sooner the bulk of my food bill is produce, it's very expensive. It is so much more money to eat healthy than to eat junk food and fast food. My WW leader use to say you wouldn't think twice about buying that pint of Ben & Jerry's or some kind of cake, but fruit is too expensive for you!

Respected Contributor
Posts: 2,245
Registered: ‎04-16-2010

I was in Sam's yesterday. It looked pretty well stocked overall but not like it was before Covid. The dairy section wasn't great but that's not a problem for me although I do like nice cheeses and butter. I bought some very nice lettuce, carrots, cauliflower, bananas and pineapple at their regular price. They usually have luscious grapes but not now and the price has gone up. I never buy meat, fish or fowl so I don't look at what's in the coolers but they were pretty empty from what I could see. There was a lot missing on the frozen foods shelves.

 

Walmart is looking good but prices are definitely increasing. Shockingly enough they have as good or better fruit and vegetables than Whole Foods or Fresh Market in my opinion. 

 

 

Honored Contributor
Posts: 36,947
Registered: ‎03-10-2010

@Jordan2 wrote:

@Sooner wrote:

It isn't cheap to eat well at home.  Never has been.  

 

My biggest increase is the amount of money I spend on fruits and veggies in the summer months and I buy organic when they are available.

 

We eat beef once or twice a week, chicken one to four times, fish at least a couple of times (and a tuna sandwich along with that), and the rest is eggs, rice dishes, veggie stir frys etc. 

 

I have to have one hamburger (90-95 percent lean) once a week.  


@Sooner the bulk of my food bill is produce, it's very expensive. It is so much more money to eat healthy than to eat junk food and fast food. My WW leader use to say you wouldn't think twice about buying that pint of Ben & Jerry's or some kind of cake, but fruit is too expensive for you!


@Jordan2 That's an issue low income people have--it is too expensive to eat well and too time consuming to cook to keep it cheaper.  People don't understand how that is an issue, but it is. 

Honored Contributor
Posts: 10,620
Registered: ‎09-22-2010

I have been getting deliveries every Friday from a relatively expensive local market.  I use them primarily because they have great produce and fish but of course you pay extra for that.   I have also been using Costco occasionally for deliveries.  I am not certain if groceries have gone up or it just where I am shopping.  

Valued Contributor
Posts: 911
Registered: ‎03-14-2011

We are in TN. and shop Kroger and their prices are same within 10 cents.  Their store brands are very good.  I do buy my meat at Sam's for best price and quality.  This week I splurged and bought my husband a 16$ strip steak for Father's Day.  Remember just once a yr. and I thought he needed it!

Honored Contributor
Posts: 19,788
Registered: ‎06-09-2014

I pretty much choked when I went for iceberg lettuce and it is $2 a head.  When did that happen?  

 

I pretty much live on $4 of lettuce that I shred into salads for the week and then I've been fairly lucky with ground turkey on sale or not too much more than it normally is.  Brown that as my protein for topping or main meal and add in a few sweet potatoes that are also $2 each.  Smiley Surprised  I've found a tray of four that is a bit cheaper but not much.    

 

Between that and peanut butter, I am so far keeping the cat food at bay.  

Honored Contributor
Posts: 36,947
Registered: ‎03-10-2010

Re: $ Groceries $

[ Edited ]

@Laura14 wrote:

I pretty much choked when I went for iceberg lettuce and it is $2 a head.  When did that happen?  

 

I pretty much live on $4 of lettuce that I shred into salads for the week and then I've been fairly lucky with ground turkey on sale or not too much more than it normally is.  Brown that as my protein for topping or main meal and add in a few sweet potatoes that are also $2 each.  Smiley Surprised  I've found a tray of four that is a bit cheaper but not much.    

 

Between that and peanut butter, I am so far keeping the cat food at bay.  


@Laura14 I remember when lettuce (iceberg) got to $1 a head in about 1983 and that was equivalent to around $2.60 today!  It happens!  

Honored Contributor
Posts: 19,788
Registered: ‎06-09-2014

@Sooner   Has it really been that long?  I was expecting $0.98 cents not $1.98 per head. 

 

I was like you get two for that price right?  The stock boy looked at me and backed away slowly.  Smiley Very Happy 

Honored Contributor
Posts: 36,947
Registered: ‎03-10-2010

@Laura14 wrote:

@Sooner   Has it really been that long?  I was expecting $0.98 cents not $1.98 per head. 

 

I was like you get two for that price right?  The stock boy looked at me and backed away slowly.  Smiley Very Happy 


@Laura14 Ha.  I edited my post to be more exact.  I think it was 1983 or 1984 and $1 then would be about $2.60 now.  I remember that because my mother didn't buy lettuce at Christmas because of that!  Woman Very Happy