@Hoping for the best I haven't tried that product, so I would have no idea what it used to be.
That's pretty much how I shop although for things I buy frequently, I do keep track of prices - noticed this morning that the cereal I repeat buy now costs slightly more than DOUBLE what I paid when I began buying that cereal just 2 years ago!
Your Josie product went up 25% which is huge. My cereal went up 100 % and it's a store brand! Each box is an extra $2, but because I buy about a box a month, over the year, I'll be paying an extra $24. for cereal!